Nincs megjeleníthető tartalom

A böngészési élmény fokozása, valamint a forgalom elemzése érdekében sütiket (cookie) használunk.
A tájékoztatót ide kattintva elérheti: Adatkezelési tájékoztató

Bakonybél Község Önkormányzata Köszönti Önt

Kilátás a Köves-hegyről

A Csúcs-hegy alatt

1000 éves Bakonybél

Bakonybél

1018-2018
Ezer éve!

Rólunk írták

Som-hegy kincsei

Látványosság

Somhegypuszta apró házai szinte mesébe illően bújnak meg a 649 m magas Nagy-Somhegy lábánál. Tőle északkeleti irányban fekszik a 613 m magas Kis-Somhegy.

A Nagy-Somhegy területe fokozottan védett, a rajta futó turistautak 1997-ben megszüntetésre kerültek.

A terület csak a a területileg illetékes Kormányhivatal, jelen esetben a Veszprém Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztálya engedélyével látogatható!!

Ezt  a      [email protected]    email címen tudja megkérni, de érdemes a tervezett út előtt 2-3 héttel ezt megtenni.

Aki azonban megkéri a fenti engedélyt, garantáltan csodálatos élményekkel gazdagodik, hiszen a Somhegy-ek környéke bővelkedik látnivalókban.
A Nagy-Somhegy, vagy régi nevén Arany-hegy csúcsán késő bronzkori földvárra utaló kőhányások, valamint kősáncok figyelhetők meg. A csúcsot helyenként kettős, szintén késő-bronzkori sánc köti össze a Tönkölössel is. A legendák szerint ez volt a Podmaniczkyak útja. A hírhedt rablóvezérek ezen közlekedtek váraik között, méghozzá lovaikat fordítva megpatkolva, hogy senki ne sejtse, éppen merre járnak. Az emlékezéseknek azonban nincsen alapja, s a Podmaniczky testvérek egykori jelenlétére is csak Bakonyújvár romjai, valamint a 16. századi feljegyzések adnak bizonyosságot.
A Nagy-Somhegy déli oldalán húzódó „Pénzlyuki út” vezet el bennünket a Nagy-Pénzlik barlangjának bejáratához, valamint a Kis-Pénzlik zsombolyához. Nevüket a monda szerint a török időkben itt elrejtett kincsek után kapták, amelyeket azonban soha nem talált meg senki…. 
A Kis-Somhegytől délkeletre hat terebélyes, mintegy 250-300 éves ősbükköt találhatunk. Ezek árnyékában állt egykor az 1898-ban épített Eszterházy vadászkastély.